В Івано-Франківську обговорили актуальні теми роботи ОСББ під час тренінгу «Поточна робота ОСББ»
Директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак детальніше роз’яснив новий закон «Про житлово-комунальні послуги» та низку важливих змін для ОСББ, які він передбачає. Михайло Смушак зупинився на таких важливих питаннях, як нарахування пені за несвоєчасну сплату послуг та впровадження типових видів договорів, які дозволять співвласникам будинків або окремим споживачам самостійно обирати модель постачання комунальних послуг.
Ми маємо рік часу (до 1 травня 2020 року договори мають бути укладені), щоб визначитися - підкреслив Михайло Смушак.
Учасники під час виступу долучились до обговорення та ставили актуальні питання. Цікавим було питання стосовно методів впливу на мешканців, членів ОСББ, які відмовляються плати за комунальні послуги (зокрема квартплату за обслуговування будинків та прибудинкових територій) відповідно до нового Закону «Про житлово-комунальні послуги»: «Нам важливо, щоб новий закон давав можливість реального впливу на мешканців, які відмовляються платити квартплату. Як на них можна вплинути? Адже якщо через несплату комунальних послуг ми можемо їх відключити від мереж, то у випадку несплати квартплати ми безсилі».
Михайло Смушак каже, що новий Закон, передбачає нарахування пені за несвоєчасну сплату послуг у розмірі 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Це незначна сума, тому цю частину Закону потрібно доопрацювати.
Окрім того, Генадій Пономаренко розповів, що ще одним методом впливу є обмежування доступу до користування цих самих мереж загального користування. Адже всі мережі будинку, чи то електричні мережі, чи системи водопостачання, - є загального користування. «У вашу оплату за утримання будинку входить вартість обслуговування всіх мереж: це стосується мереж і водопостачання, і електропостачання, і газопостачання. Методи впливу є, але зазвичай кожен випадок потребує індивідуального підходу. І звісно ж, будь-яке рішення вам потрібно протокольно оформляти».
Новий закон «Про житлово-комунальні послуги» передбачає ряд важливих змін, але вони не є актуальними для всіх ОСББ, тому їх обговорюватимуть невеликими робочими групами. «Наприклад, у новому Законі є пункт про індивідуальні та колективні договори. Для чого збиратись 200 об’єднанням, яких ці договори не цікавлять, якщо на зустріч можуть прийти представники ОСББ, які планують з колективно договору перейти на індивідуальний. Відповідно ми будемо збирати певні проблемні питання, формувати невеликі робочі групи, запрошувати спеціалістів із необхідної сфери та адресно проводити роботу. На сьогоднішній день найактуальнішим питанням є індивідуальні договори з постачальниками комунальних послуг. Зараз ми уже зіткнулися з тим, що необхідні чіткі механізми роботи з тими ж монополістами (надавачами послуг), яким значно простіше працювати з представником будинку аніж з кожним мешканцем індивідуально – розповів начальник управління житлової політики ДЖКПБ Геннадій Пономаренко .
Голова правління Асоціації ОСББ «Івано-Франківськ» Віталій Тичківський каже, що на даний час уже ведеться діалог з представниками постачальних організацій, адже пришвидшувати події на даний час немає змісту: «Ще не готові типові договори які вони зобов’язані укладати із споживачами послуг , тому потрібен хоча б місяць часу час для врегулювання цих моментів і налагодження нормальної роботи. Зараз розробляються договори, робота Асоціації ОСББ «Івано-Франківськ» також буде спрямована на внесення пропозиції для змін до типових договорів. Укладання договорів передбачає врахування інтересів двох сторін – споживача і надавача послуг. Основною функцією асоціації – є представлення інтересів усіх ОСББ»
Про фонди, кошторис і внески в ОСББ розповіла Леся Попелюх – регіональний координатор Програми розвитку ООН (ПРООН) з цілей сталого розвитку в Івано-Франківській області.
Інформацією щодо фінансової доцільністі заходів з термореновації в рамках програми Фонду енергоефективності консультант Міжнародної фінансової корпорації (IFC) поділився Владислав Тимошенко, який на конкретному прикладі провів розрахунок вартості проведення заходів з термомодернізації.
Захід організований Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради в рамках впровадження проекту ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) та Програми «Енергоефективність в Україні» (IFC).