ОСББ «Південне» одне з найстарших ОСББ в місті Івано-Франківську. Свого часу мешканці на власний страх та ризик створили ОСББ, а зараз – діляться досвідом роботи як успішне ОСББ, розповідають про участь у міських програмах співфінансування та живуть в одному з найквітучіших дворів нашого міста. «Наш будинок – мов одна сім’я» - каже Марія Іллінічна Богаченко
- Що стало причиною створення ОСББ? Скільки квартир у будинку ?
Наш будинок зданий у 1971 році. ОСББ створено у 1998 році, тоді це було одне з перших ОСББ в м. Івано-Франківську. У будинку є 70 квартир. На час створення ОСББ ми входили до ЖБК№5. Ми здавали гроші, платили комунальні послуги, але ніяких не робилося. Якось мешканці зібрались, обговорили цю ситуацію, тоді якраз розпочиналась робота з ОСББ і ми вирішили і в своєму будинку створити об’єднання. За час роботи ОСББ «Південне» у нас було кілька голів об’єднання. Мій чоловік, Ярослав Костянтинович Богаченко, спочатку допомагав в організаційних питаннях, а у 2006 його обрали головою ОСББ «Південне».
- Розкажіть трохи про організацію роботи всередені ОСББ «Південне».
Головою ОСББ є мій чоловік - Ярослава Костянтинович, його заступник – Василь Іванович, фінансову роботу виконую я.
У нас немає прибиральників, кожен по місяцеві прибирає свою площадку. Сантехніка також немає, коли щось ламається – безплатно ремонтує мій чоловік. Мій чоловік дуже часто прибирає, ремонтує чи виконує будь-яку іншу роботу безкоштовно. Просто він дуже сильно любить порядок і йому це подобається робити. Ремонтну бригаду ми викликаємо у випадку якихось серйозних поломок, тільки тоді оплачуємо послуги.
- У Вас на стіні розміщений плакат із лозунгом: «Наш будинок – це одна сім’я», яка його історія?
Лозунг придумала я. Люди самі дбають про свій будинок, самі все роблять, тому і лозунг такий.
- Які роботи було проведено в будинку? Що плануєте реалізовувати в подальшому?
Після прийняття будинку в 2006 році ми зрозуміли, що нам потрібно робити дах. Тоді я натрапила в газеті, а потім ще почула від знайомих, що можна було податись на участь, у тоді ще мало відомій ПРООНівській програмі. Одразу ж, у 2006 році, ми оформили документи, подали заявку, нас включили у програму і в 2007 році у будинку уже був перекритий дах. Паралельно з виділених грошей, які у нас залишились після реставрування даху, ми замінили дворову водопровідну трубу, а це майже 170 м.
На наступний рік ми почали наводити лад із зовнішнім виглядом будинку: двері, вікна і під’їзд мали зовсім непрезентабельний вигляд. Ми також взяли участь у міській програмі співфінансування та змінили вікна та двері. Після того почали облагороджувати двір. Знову ж таки, завдяки міській програмі співфінансування та депутатським коштам, в цьому нам допомогла Оксана Василівна Савчук, нам вдалось назбирати потрібну суму грошей і навести лад на прибудинковій території. Роком пізніше ми зробили дитячий майданчик, дашки над під’їздами, поставили лавочки та урни для сміття. Останнім великим за обсягом проектом нашого ОСББ було обгородження території двору.
Дуже часто у нас забивається каналізація. Зараз з нагального нам потрібно провести заміну каналізації.
- Чи важко комунікувати з мешканцями?
Мешканці нашого будинку завжди ідуть на контакт, зазвичай активно приходять на збори. У нас немає великих сплат, тому навіть коли і справді потрібно виконати якісь роботи і здати гроші люди не протестують. Усі завжди чітко бачать коли і на що витрачаються гроші.
Мешканці постійно підтримують належний вигляд і будинку, і двору. Квіти, порядок та ввесь благоустрій двору – це все результат роботи мешканців будинку. Як тільки приходить весна – жінки з будинку починають працювати у дворі. Деякі квіти ми викопуємо на зиму. На жаль багато квітів у нас крадуть, тому за клумбами потрібен постійний нагляд. За багато років спільних зусиль фактично кожна мешканка знає, яка ділянка території знаходиться під її відповідальністю.
Квартплата у нас невелика, але ми її не піднімаємо. Більшість мешканців будинку, а це близько 80% - люди пенсійного віку, платити більше не зможуть. Іноді і наша мінімальна плата викликає труднощі (дехто платить наперед, хтось навпаки – заборговує на кілька місяців), але ми з усіма живемо дружно і завжди намагаємось підходити до кожної ситуації з розумінням.
Окрім того, частина мешканців – квартиранти, тут уже потрібна індивідуальна робота. Молодь не така активна і зацікавлена в роботі ОСББ, але благами двору користуються всі, тому і працювати потрібно всім. Багато людей, які знають наш двір ідуть не в обхід, а спеціально двором, адже тут дійсно приємно пройтися. На вихідних у двір приходить багато людей відпочивати, ввечері тут завжди збирається молодь. Часто серед цих людей не має мешканців нашого будинку, люди з сусідніх дворів приходять сюди. Іноді доводиться навіть робити зауваження, адже у нас не парк, а лише прибудинкова територія.
- Чи варто створювати ОСББ? Порада для тих, хто ще не створив ОСББ
Ми справляємось з усіма роботами по будинку, самостійно і безплатно виконуємо дуже багато роботи, ніяка компанія на таке не погодилася б. Звісно, що ОСББ потрібне, але також потрібно працювати, якщо нічого не робити – нічого і не буде.