В Івано-Франківську зараз створено 350 ОСББ. Це не багато за європейськими мірками, де власники будинків вже давно та успішно почали процес самоорганізації, але ця цифра зовсім не мала по темпах створення ОСББ в Україні. Чому вигідно створювати ОСББ, як це зробити та як стати успішним ОСББ ми запитали у Заника Дмитра Степановича, голову ОСББ «Арка-Вали».
- Коли і чому було створено ОСББ «Арка-Вали»?
Колись наш будинок входив у ЖЕК №9. Коли ЖЕК був ліквідований, ми перейшли в МІУК. Під час роботи ЖЕКу №9 стан будинку став занепадати, коли ми перейшли в МІУК, то вони тільки починала ставати на ноги і теж не приділяли достатньо уваги нашому будинку. Наш будинок знаходиться на транзитній зоні між вокзалом та центральною частиною міста, відповідно тут величезне скупчення людей (як місцевих, так і туристів). Завжди були проблеми з під’їздом та входом в арку (двері у під’їзді раніше були дерев’яні, які зазвичай ламали, а вхід в арку не освічувався). Недалеко знаходиться смітник, який серед людей без постійного місця проживання вважається одним з найбагатших у нашому місті. Також поблизу раніше знаходився нічний клуб, «відвідувачі» якого дуже часто заходили у нас в під’їзд відпочити та залишали після себе пляшки та шприци, а іноді і самі залишались переночувати на сходах. Ми з дружиною переїхали в цей будинок. Кажучи відверто, моя уже покійна дружина не хотіла сюди переїжджати, вона плакала, коли перший раз зайшла у будинок. Коли я все ж таки почав робити ремонт, щоб переїхати, – під’їзд був у жахливому стані, у будинок дійсно було страшно зайти. Тому я зібрав людей, потрібно було щось робити.
Почали роботу ми з підвалу, там до колін стояла вода. Частина ініціативних людей взялась потроху наводити лад. Перебуваючи ще на балансі в управляючої компанії ми за власні кошти змінили всі внутрішньобудинкові мережі водопостачання. Потім ми почали робити ремонт у під’їзді. Мешканці самостійно зібрали певну суму грошей, і провели ремонт. Управляюча компанія нам мало допомагала, тому у 2016 році ми вирішили створити ОСББ.
- З чого почали створення та роботу ОСББ?
Після відмови від послуг управляючої компанії ми почали все заново. У нас не було ніяких документів, окрім акту про відмову від послуг попереднього управителя. Перше, що ми зробили – це техпаспорт , який тоді коштував 3,5 тис.грн. Потім – реєстрація ОСББ, відкриття рахунку та інші нотаріальні питання. Далі ми продовжили роботи із наведення ладу в будинку: прибирання і обмеження доступу до підвальних приміщень та комірок, провели освітлення арки (оскільки раніше прохід не освітлювався, тут збиралось багато наркоманів та бомжів – це місце було небезпечним). Потім почалися проблеми з дахом, і ми почали шукати можливості їх вирішити.
- Які найскладніші етапи створення ОСББ?
У нас невелике ОСББ, всього 12 квартир. Але з кожним мешканцем я говорив окремо, потрібна індивідуальна робота. Звісно був супротив. Одна квартира була категорично проти створення ОСББ. Причин проти у цього мешканця як таких не було, скоріше це був просто внутрішній супротив проти чогось нового, і це абсолютно нормально, бо властиво більшості людей. Складніше працювати з людьми які начебто тебе слухають і погоджуються з думками, а на наступний день з невідомих причин – протестують. Що робити у таких випадках? Дуже просто – працювати з більшістю (вирішальними є позиція 70% мешканців), а потім, як показує досвід, і інші включаються у роботу. От в нашому будинку серед мешканців, які раніше були проти створення ОСББ є люди, котрі побачили як змінюється будинок після створення ОСББ зараз є одними з найактивніших. Приємним було навіть те, що коли одного разу виникла проблема з косінням двору, то саме чоловік, який раніше був проти створення ОСББ поїхав на дачу по косу, щоб покосити наше спільне подвір’я. Я завжди кажу: конфлікту у будинку не повинно бути! Якщо виникають якісь питання їх потрібно вирішити, а всі ситуації улагоджувати. Я знаю усю інформацію, про те що відбувається у будинку, але ніколи не потрібно загострювати ніяких ситуацій і все вирішиться само собою.
Ще однією проблемою є фінансові питання. Тут також потрібний індивідуальний та безконфліктний підхід. От коли потрібно зібрати гроші на ремонтні роботи я завжди кажу на зборах мешканців, що пора робити генеральне прибирання у квартирах, піднімаємо матраци, заглядаємо під ліжками і треба … здати на ремонт (посміхається).
- Які переваги ОСББ перед іншими формами правління?
У ОСББ одразу відчуваєш переваги: ми знаємо куди всі гроші ідуть, плануємо що можна за ці гроші зробити – мешканці будинку самі собі господарі у власному будинку. Звісно, це мають бути колективні рішення, ми завжди радимось і все обговорюємо. Думки бувають різними. От наприклад, бачите, у нас зараз свіжопофарбований фасад будинку, ми не планували цього робити. Нещодавно ми почали роботи із заміни даху, який протікав і який було необхідно замінити, біля будинку поставили риштування. У деяких мешканців з’явилась ініціатива утеплити балкони, щоб пізніше додатково не переплачувати за повторне перевезення та монтаж конструкції. Ми зібрались на обговорення і вирішили – що утеплення це індивідуальне, а от фарбування – стосується всього будинку. Ми «піднатужились» і дотягнули сплату, щоб зробити все в комплексі і ще пофарбувати фасад, так одне потягнуло інше і результат можете побачити самі.
Ми звернулись до Руслана Романовича по кошти, яких нам не вистачило, сподіваємось на позитивне вирішення цього питання
- Що вдалось зробити за час створення ОСББ? Розкажіть про зміни, які стались у Вашому будинку після створення ОСББ
За три роки ОСББ «Арка-Вали» ми провели заміну вхідних дверей (таких дверей не має в жодному будинку у нашому місті), ремонт підвальних приміщень та під’їзду, заміну внутрішньобудинкових мереж водопостачання, добились облагородження прибудинкової території, освітлення території , капітальний ремонт покрівлі та фасад будинку
З метою підтримки ОСББ в місті Івано-Франківську затверджено «Положення Про дольову участь власників квартир у капітальному та поточному ремонті». Виконання заходів цієї програми в частині будинків, управління якими здійснюється ОСББ здійснюється Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою на умовах співфінансування від 50% до 90% з міського бюджету. Для цього слід подати належно оформлені документи у ДЖКПБ.
Додаткова інформацію можна отримати у відділі надання житлових послуг (вул. Незалежності, 7 каб.203, тел.: 53-21-82).
- Які Ваші поради для тих, хто ще не створив ОСББ або планує його створити?
Вагатися не потрібно, потрібно створювати ініціативну групу, яка хоче щось зробити. Я працюю на волонтерських засадах, просто мені хотілося зробити щось добре для людей та міста. Я більше десяти років жив закордоном і коли прихав сюди та побачив, що тут відбувається – мені просто захотілось це змінити. У нас в державі панує правовий нігілізм. Потрібно створити якусь освітню програму, адже люди не знають і не розуміють елементарних речей. Починати потрібно з просто і здавалося всім зрозумілого – як себе поводити у середовищі, навіть у ставленні до дерев та лавочок у дворі. Люди не розуміються як працює держава, як наповнюється міський бюджет. Таке відчуття, що деякі люди думають, що у міського голови під столом стоїть мішок грошей і він думає кому їх дати, а кому – ні. Немає розуміння того, що є відповідна процедура та етапи роботи.
Моя порада проста – створювати і працювати. В кожному будинку є активні та ініціативні люди, які хочуть працювати. Ті хто не погоджується, коли бачать результати вже виконаних робіт – змінять думку, конфлікти згладжуються. Той хто був противником – стає вашим союзником. Також потрібно не боятись проявляти ініціативу. Я багато разів ходив на зустрічі в міську раду до міського голови Руслана Марцінківа та Оксани Василівни Савчук, в Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою до Михайла Смушака та Геннадія Пономаренка мене там вже дуже добре знають (сміється). Не потрібно надіятися, що прийде місто і все зробить у нашому будинку, але я часто звертався за допомогою і не лінуюсь сісти ввечері щоб заповнити та подати документи на участь у тій чи іншій програмі. Так, іноді підрахунки та заповнення документів забирають в мене цілі вечори, але я завжди кажу, що все це я роблю не для себе, а для людей та міста.